שלום חברים ולקוחות יקרים!
בגליון הזה השלמה לנושא האופציה ועל הסכנה שבדחיית האופציות המשפטיות.

ראשית , השלמה קצרה לנושא האופציה, ביקשה קוראת ותיקה של העלונים, שאתייחס לשאלה מנקודת המבט של המשכיר. הבטחתי התייחסות והריני מקיים:
ובכן בגליון האחרון כתבתי על אופציה והדגשתי כי הזכות נתונה לשוכר ירצה יממש ,לא ירצה לא יממש.

התייחסתי כמובן למצב הנפוץ, אבל אופציה יכולה לפי חוק השכירות והשאילה, במצבים מסויימים להיות גם של המשכיר הכל תלוי בהסכם בין הצדדים. אני אמשיך להתייחס לאופציה כנתונה לשוכר שזה המצב הנפוץ.

אם כך למה שהמשכיר יתן בכלל אופציה לשוכר ?מה הרווח של המשכיר?
ככלל, משכיר מעוניין בשוכרים לטווח ארוך, מה שפוטר אותו מהצורך לפרסם ולהראות את הדירה או המשרד או הנכס שוב ושוב, ולהשקיע בו וליפותו, פוטר אותו מהצורך להיזקק למתווכים ככל והוא נעזר במתווכים, וחושף אותו לסיכון שהנכס יעמוד ריק ולא ישא רווחים.

כאשר שוכר כבר נמצא בנכס, יותר קל לשווק לו את הנכס כי הרי גם לו עצמו המעבר בין דירות וחיפוש דירות הם מיטרדים לא קלים.

במצב זה המשכיר מעוניין להקל על השוכר להחליט להמשיך לשכור את הנכס, ולכן בדרך כלל האופציה היא באותם תנאים והרבה פעמים ללא שינוי בדמי השכירות או עם שינוי קטן. יש גם פיתוי פסיכולוגי, אנחנו כבני אדם אוהבים את התחושה שאנחנו המחליטים ואנחנו הקובעים. אז אם יש לנו אופציה זה נותן לנו תחושה שהמפתח בידינו מה שמקל עלינו לקבל החלטה להישאר כשזה מצטרף לאלמנטים הקודמים שהזכרתי.

מניח שכמה מכם תהו, אבל מה יקרה עם יהיה שוכר קשה או רע? חיסון עם 100% הצלחה, ראיתם פעם? לא, אין ביטוח מפני שוכרים רעים. אבל לשם כך בעת השכרת הנכס תבדקו טוב עם מי אתה עושה עסקים ובררו כמה שיותר פרטים ואם אפשר הגיעו לשוכרים באמצעות ממליצים או דברו עם ממליצים. ואם התממש הסיכון ויש דייר רע, אל תהססו לפנותו מהנכס ככל והוא מפר את החוזה. נכון שפינוי אינו פשוט כלל, אבל כשאין ברירה – אין ברירה !

מקווה שהבהרתי, למה כדאי למשכיר להציע לשוכרים אופציה.

את חלקו השני של הגליון אקדיש להדגיש שוב שהחיים מזמנים לנו אופציות שחשוב לממשן בזמן.

הייתי השבוע בבית חולים. ברוך השם, אני בסדר. הגעתי כדי לבדוק האפשרות להחתים אדם מבוגר ויקר על יפוי כוח מתמשך.
האדם מתקרב ל90, עבר אירוע בריאותי, קיבל את פניי בחיוך של שמחה כשזיהה אותי מולו. מצאתי שהוא עוד המום ממצבו ומותש מאוד, ולא בטוח שהוא מספיק ממוקד לקבל ולהבין הסברים על יפוי כוח מתמשך ולקבל בצורה עצמאית החלטות הכרוכות בו.
קרובתו שעמדה לידי, הפטירה בצער מהול בתסכול : "היינו צריכים לעשות את זה מזמן".

נכון מאוד. עכשיו המצב מלחיץ ויש לפעול במהירות. בנוסף ללחץ מהמצב הבריאותי של הקרוב והיקר ומלחצי היום יום שאינם יוצאים לחופשה כשקורה מקרה כזה, נוסף לחץ מיותר לחלוטין, הלחץ המשפטי.
יש אופציה, לכל אחד ואחת מהקוראים, גם לצעירים יותר. לעשות מראש יפוי כוח מתמשך ומי שצריך גם צוואה. אלא מה? אנחנו בריאים ומרגישים חזקים, אז אנחנו נעשה יפוי כוח מתמשך? שיעשו הזקנים? ואותו דבר לגבי צוואות. דוחים ודוחים ודוחים ואז מגיעה ישיבה של מעלה ופונים להוא עם הכנפיים בכניסה: "רק רגע, אני צריך לחזור יש לי Unfinished Business". "מצטער אדוני, אין טיסות חזרה ארצה", "ככה פתאומי בלי אזהרה? ומה עם ועדת חריגים? אני חייב לחזור", "הועדה בוטלה חביב, חכה לגלגול הבא".

יש אופציה. אבל אופציה היא דבר שאפשר לממש ואפשר לא לממש. גם לאופציות של השכירות יש תאריך "פג תוקף". אופציה צריך לממש תוך זמן מסויים.
מי שרוצה לממש האופציה לבחור מי יקבל החלטות לגביו כשהוא לא יוכל להביע את דעתו, או לקבוע מי יהיו יורשיו ומה ייעשה ברכושו – צריך לפעול.

אל תגיעו למצב של "היינו צריכים.." אל תדחו דברים שעלולים להיות קריטיים.

אל תגיעו למצב שקרוביכם המתוסכלים ישמעו מפי הרופאים את המשפט: "אתה אפוטרופוס או יש לך יפוי כוח מתמשך? אם לא זוז הצידה ואל תפריע לנו".

כמו החיים החוקים מזמנים לנו אופציות. כדאי להיות ערים לאופציות הקיימות ואופציות מתאימות יש לקחת ולבצע. אנחנו בעולם של פעולות, מה שלא עשית יישאר בגדר רצון לא ממומש. העולם מלא בכאלו.

בקיצור –"אל תגידו מחר פן יהיה מאוחר"

בעוד מספר שבועות ניתנת לנו האופציה לקבוע את עתיד מדינתנו, נצלו את האופציה לכו להצביע ולכו להשפיע. אנשים רבים חיים באותו עולם שלנו ואין להם את האופציה הזו. לנו יש את האופציה להשפיע. מימוש האופציה הוא זריקת הפתק לקלפי, כל היתר לא בידינו. נמתין ונראה מה יפסוק הפעם הבוחר, בתקווה שלא נחזור לסיבוב נוסף. ונוכל לשיר בפה מלא בפסח הקרוב :"די דיינו, די דיינו,די דיינו , דיינו ,דיינו ,דיינו" !

כמובן , תמיד לרשותכם!

    שם *

    דואר אלקטרוני

    טלפון

    ההודעה