שלום חברים ולקוחות יקרים!שלום חברים ולקוחות יקרים !

המערכת הפוליטית בשיא הלחץ, המנדט עומד לפוג וכולם מתרוצצים, המצב נראה כרגע כמו מגדל בבל, ערב רב של שפות שונות.
בני האדם הגיעו להישגים עצומים בזכות היכולת להתחבר לחבורות, לקבוע חוקים וכללי התנהגות ותנהלות. הישגים מדהימים בכל תחומי החיים והכל בזכות השיתוף והשותפות, לולא אותה שותפות היינו מסתובבים יחפים וחצי עירומים וניצודים בידי טורפי העל או נופלים קורבן למחלה כלשהי.

היכולת לחבור לחבורות שהפכו לקהילות שהפכו לעמים ומדינות היא מותר האדם.

לכאורה סידור מושלם, אבל כמובן שאין טוב בלי רע. וכפי שאנחנו חווים היטב יש לשותפות הזו חסרונות ופועלים בה בעלי רצונות מתנגשים והתוצאה היא פשרה.
בתוך המבנה החברתי הגדול ישנם מבנים חברתיים משניים רבים. כזהו גם הבית המשותף, הסדר של שותפות בבעלות על קרקע והבנין הבנוי עליה.

בית משותף יכול להיות בן שתי יחידות ויכול אף להגיע למאות יחידות.

בית משותף מתנהל לפי תקנון הבית המשותף. כל אחד מכם יכול בקלות להזמין דרך האינטרנט מאתר לשכת רישום המקרקעין את תקנון הבית המשותף שלו או של בנין בו הוא מתעתד לרכוש דירה וכך לדעת מה הכללים שחלים על בעלי הדירות בבניין.

התקנון הוא מסמך חשוב ביותר כי בו נקבעות הצמדות חלקים מהרכוש המשותף לדיירים מסויימים. ובו ניתן גם לקבוע כי זכויות הבניה על הקרקע תהיינה שייכות לדירה זו או אחרת ויש לדבר חשיבות עצומה. ישנם בניינים רבים בהם הקבלנים שבנו ניצלו את חולשת ואי איכפתיות הדיירים שרכשו דירות והצמידו את זכויות הבניה לדירות מסויימות (בדרך כלל דירות הגג) אותן השאירו לעצמם או למקורביהם, הדבר נעשה תוך מחשבה על כך שאם בעתיד יהיה היתר לבנות עוד יהיו הם ומקורביהם הנהנים היחידים.

להבדיל מהמדינה בבתים המשותפים הקולות בהצבעות האסיפות הכלליות אינם נקבעים לפי מספר הראשים אלא ביחס להצבעות רגילות לפי מספר הדירות, כך יכול להיות מצב שרוב הגרים בבניין מעוניינים בקבלת החלטה מסויימת אבל אין להחלטה רוב באסיפת הדיירים כי באסיפה זו למשפחה בת 5 נפשות המעוניינת בהחלטה קול אחד בלבד בהצבעה ולפיכך נציגה המתייצב להצבעה שווה בכוחו לשכנה הגרה בגפה ומתנגדת להחלטה.

המיסים בבניין נקבעים לפי שטחי הרצפות וכך גם החלק ברכוש המשותף. אל ישמח מי שחלקו גדול יותר כי הנאה מזה בדרך כלל אין, אבל כאשר ישנן הוצאות על הרכוש המשותף הן אמורות להיות מחושבות בהתאם לחלקים ברכוש המשותף.

ישנן החלטות המחייבות רוב מיוחס ולהן ראוי להקדיש מאמר נפרד.

ברצוני להתייחס בשורות הבאות לועד הבית הגוף המנהל את הבית המשותף.
היזהרו בבחירת ועד או נציגות הבית. אין הגבלת קדנציות ואין פיקוח, אתם המפקחים.
הנטיה של רוב הדיירים היא לברוח מזה כמו מאש, כי מדובר בתעסוקה וטירחה וכאב ראש ולכן כאשר מישהו מתנדב, בחירתו מובטחת כמעט אוטומטית.
פעמים רבות באסיפות דיירים כאשר מישהו משיג על הוצאה מסויימת או על בחירה בבעל מקצוע מסויים, זה מסתיים בלינץ' כלפי אותו דייר.

טעות חברים, זכותו של כל דייר לשאול שאלות ולהקשות על חברי הנציגות או להעלות רעיונות שונים ולעתים גם לבקרם. הנטיה הזו לטאטא מתחת לשטיח כל נסיון לבדוק את פעולת חברי הועד והגיון פעולתם היא אחת החולשות של השיטה הזו. אנשים לא אוהבים מריבות ונוטים ללכת אחר העדר וזה כר מצויין לנוכלים, ומועלים וסתם רשלנים לפעול בו.

מכיר בניין שהבחור מועד הבית היה מכור להימורים ואתם מבינים שלמכור אין שום בעיה לרוקן קופת הועד כי הוא מונע על ידי המחשבה שהנה הוא "עושה מכה " ומחזיר את הכסף.

סיפור אחר שאני מכיר מלפני מספר חודשים, בבניין בו רוב הדיירים ובעלי הדירות אנשים מבוגרים, אחת הדיירות ניהלה את הועד במשך שנים ביד רמה ותוך אפס שקיפות, כשהיא מרתיעה בזעמה ותוקפנותה את כל מי שחשב לשאול אותה משהו. והנה הוחלפה באחד הימים בשכנה צעירה שראשה בין כתפיה ולאחר שניתחה את ההוצאות וההכנסות גילתה חוסר של כמה אלפי שקלים. הפניה לאשת הועד נענתה בהכחשה וטענה כי לא היו דברים, אבל משהתערב קרוב משפחתה רואה החשבון והובאו בפניו הנתונים, הוחזרו הכספים וסוכם כי "נפלה טעות" מצערת.

חבר נציגות העושה שימוש פרטי בכספי ועד עושה עבירה פלילית של גניבה.

בקיצור, בפעם הבאה שמישהו מדיירי בית משותף מעלה השגות על פעולת נציגות הבית המשותף או על פעולת נציגות מיוחדת כמו זו של פרויקט תמ"א או פינוי בינוי, תהיו סבלניים, פיתחו את הראשים והקשיבו היטב. לפעמים אין בדבר ממש, אבל לפעמים כן – בכל מקרה זכותו המלאה של אותו דייר לקבל תשובות והסברים לשאלותיו.

אל תהיו אדישים, אדישות היא סוג של שותפות פסיבית לפשע. עמדו על זכותם של שכניכם גם כשאינכם מסכימים עימם. אל תשתפו פעולה עם תשובות מכפישות או מזלזלות או לא ענייניות.

ולסיום בעידן בו בכל פורום מושמעת המילה חיסונים, גם אני רוצה לדבר בשבח החיסונים, במקום לבכות על המעשה אחרי שאירע. תתחסנו ! בחרו לכם אנשי ונשות ועד ישרים ואמינים שינהלו את כספי הצבור באמינות ובשקיפות. אנשים כמו רבי חנינא בן תרדיון המצוטט בתלמוד כמי שאמר: " מעות של פורים היו לי בכיס אחד ומעות פרטיות שלי התערבבו ונתתי הכל לצדקה"- כלומר, כאשר לא הקפיד להפריד בין כספיו לכספים שאסף לטובת העניים. בגלל הספק, נתן הכל לעניים – אנשים כאלו ביחרו לועד הבית.

וכמובן, אל תשכחו להגיד מילה טובה ולהודות לחברי נציגות נאמנים וטובים העושים מלאכתם בין בשכר ובין בהתנדבות, עבודה עם צבור אינה עבודה קלה כלל ועיקר. זוהי פוליטיקה זוטא ופוליטיקה, כבר הבנו, אינה דבר פשוט.

    שם *

    דואר אלקטרוני

    טלפון

    ההודעה