התמחרות זה טוב לצרכנים?

התמחרות לשירות משפטי?

פנתה אליי לאחרונה חברה וסיפרה לי שיש לה מספר חברים שהתארגנו כקבוצה והם פונים למספר עורכי דין ומבקשים הצעות מחיר לעריכת ייפוי כוח מתמשך והציעה לי להעביר באמצעותה הצעת מחיר.

לכאורה, רעיון מבורך מבחינתם, יקבלו כמה הצעות, עצם ההדגשה שמדובר בתחרות תגרום לכל מציע להציע את המחיר הכי נמוך שלו, ישוו מחירים והמציע עם המחיר הנמוך ביותר יזכה, מה רע ?

רע!!

החטא הראשון הוא ההתמקדות בקריטריון אחד בלבד: המחיר.

לא מקל ראש בהשוואת מחירים, צרכן נבון אמור לבדוק ולהשוות גם מחירים, גם אני משווה מחירים.

אבל כדי שהקריטריון יהיה מחיר בלבד צריך שיהיה מדובר באותו מוצר המסופק בדיוק באותם תנאים, כמעט אין דבר כזה, אפילו כאשר המוצר הוא אותו מוצר התנאים כמעט תמיד שונים. הזמינות לא תמיד זהה, יש לפעמים שאלות של חניה, נגישות ומיקום, אתה בתל אביב ומציעים לך אותו מוצר קצת זול יותר בבאר שבע, זה כבר לא אותו מוצר.

קל וחומר כשמדובר בעבודה משפטית.

יש פערים גדולים בין עורכי הדין השונים, יש כאלו המומחים או מתמחים בתחום מסויים ויש ותיקים ויש צעירים ויש קפדנים ויש חפפנים ויש ויש ויש עוד אלף אלפי הבדלות. איש איש ויתרונותיו וחסרונותיו.

כמובן שאפשר להגיע לדקויות מדקויות שונות ואין לדברים סוף, ובכל זאת מדובר ביפוי כוח מתמשך. מניח שלא תזמינו חוו"ד פסיכולוג לגבי עורך הדין ולא תזמינו לראיונות של שעות, אבל בכל זאת רק מחיר כקריטריון? לי זה לא נראה נכון.

יפוי כוח מתמשך זו לכאורה חתימה על טופס שגרתי, למעשה זו פעולה שתוצאותיה בעתיד וככל ומטרתה היא לאפשר לאדם להביע את רצונותיו כדי שדעתו תישמע גם בעת שהוא מנוטרל, פעולה חשובה.

סתם לשם הדגמה לי לוקח בממוצע לעבוד על יפוי כוח מתמשך זוגי מינימום כ – 10.5 שעות. לאחרונה שוחחתי עם חברה למקצוע שאמרה לי שזה כסף טוב והיא עושה יפוי כוח כאמור בשעה וחצי, אולי קצת יותר.

שאלתי איך? והיא הסבירה לי שהיא נפגשת עם הממנה ומיופי הכוח ובמקום ממלאת את הטופס הנחוץ והנה נולד לו יפוי כוח מתמשך.

נכון,אפשר גם ככה, בדיוק כפי שעל צוואה אפשר לשאול את האדם מה הוא רוצה לעשות ולהדפיס ולהחתים – אפשר לעשות צוואה פשוטה בצורה הזו בעשרים דקות.

אז למה לא?

עורכי דין לא אמורים להיות חותמת גומי, המקצוע הזה אינו רק החתמה על מסמכים, אלא גם הדרכה וייעוץ.

 כדי לייעץ צריך קודם לאסוף מודיעין ולקבל תמונה מלאה לגבי האדם שמולנו ונסיבות חייו והמקרה, לפעמים עולות שאלות ואפשרויות שהאדם לא חשב עליהן ושיש מקום לשוב ולהחליט לגביהן.

דוגמאות לעניינים שעלו במסגרת הכנת יפויי כוח מתמשכים:

 • מייפה הכוח הוא אפוטרופוס של חסוי, רצונו להנחות על המשך דאגה לחסוי.
 • מייפה הכוח סייע לנכדיו הבוגרים במימון לימודים רוצה שהמסורת תימשך גם לגבי נכדיו הקטינים
 • למייפה הכוח כלב נאמן שהיה ידידו הטוב ביותר, שהוא מעוניין שיטופל ולא יושלך לכלביה.
 • האם מסכים שמיופי הכוח יוכלו להחליט על אישפוזו הפסיכיאטרי גם בניגוד לרצונו?
 • ועוד ועוד

עבודת עורך הדין חשובה ורבת אחריות, ההבדל בין ניסוח אחד למשנהו הוא לפעמים קריטי מאוד ויתגלה בעתיד, כדי לייעץ בצורה רצינית עורך הדין צריך לתשאל את הלקוח ביסודיות, מעבר לזה תפקיד עורך הדין להסביר ללקוח מהו בדיוק יפוי כוח מתמשך ומהן החלופות לו כמו מתן הנחיות מקדימות לאפוטרופוס או מינוי תומך החלטות.

עורך דין מיומן יבדוק עם הלקוח מה מטריד אותו יזהה רמזים למצוקה או היסוס או תהייה ולא יתעלם מהן.

אפשר לראות במקצוע הזה מקור הכנסה או מקום עבודה ואפשר לראות בו ייעוד ושליחות כל אחד ותובנותיו. כל אחד ומקצועיותו ורצינותו או היעדרם.

מניח שכבר הבנתם בנקודה זו שמדובר במקרים מסויימים בבחירה בין מוצרים שונים לחלוטין ולכן השוואת מחירים בלבד אינה במקומה.

איני מסכים שהיקר ביותר הוא הטוב ביותר, יש מוצרים ומותגים יקרים שאיכותם כאיכות מוצרים אחרים וזולים יותר ולפעמים גם פחות.

אז מה צריך לבדוק כשבוחרים עורך דין ?

 1. מקצועיות – בדרך כלל עדיף לפגוש איש מקצוע ישירות להתבונן להקשיב ולהתרשם.
  נכון יש גם כאלו שיודעים להטעות ולהרשים, אבל בכל זאת אתה מגיע לפגישה ומקשה קושיות וזה מאפשר לך להתרשם מהידע המופגן או מזהה התחמקות ממענה ומריחה.
  אם עורך הדין שמולך שואל שאלות ומעמיק ובודק וחוקר זה סימן לרצינות ומקצועיות.
 1. נסיון בתחום – יפוי כוח מתמשך הוא שירות די חדש, אבל יש עורכי דין שכבר צברו נסיון מסויים ויש אחרים שאתמול עברו את ההכשרה ואין להם נסיון קודם. יפוי הכוח המתמשך מצוי במגרש דיני האפוטרופסות שהוא עצמו מצוי וקרוב אצל דיני המשפחה. חושב שלמרות שמדובר במוצר חדש לעורכי הדין בענייני משפחה וכאלו שעסקו בענייני אפוטרופסות יש רקע מתאים יותר. מכירים את חוק האפוטרופסות ומכיוון שמיופה כוח הוא מקביל בסמכויותיו לאפוטרופוס יוכלו מן הסתם להשיב על שאלות שתתעוררנה ביחס לסמכות.

  הבעיה היא שההכשרה הזו פתוחה לכל ציבור עורכי הדין וכך גם מי שקיבל אתמול רשיון יכול להשתלם ולהקים אתר יפה או לפרסם ויאללה לעבודה. גם עורכי דין מתחומים אחרים ולא קשורים עושים את ההכשרה כדי שתהיה עוד אופציה, ישבתי ליד כאלו בהכשרה שעברנו, לא הייתי ממליץ.

 1. נסיון כללי – עורכי הדין המנוסים יודעים מה לשאול ויש גם משהו שנקרא טביעת עין. אחרי עשרות שנות חיים ומקצוע ומאות או אלפי לקוחות מסוגים שונים ומשונים כבר יש מיומנות ויכולת לקרוא בין השורות ולפעמים מסתתר שם מידע חשוב מאוד.
 2. היחס האישי – חשוב מאוד, חשוב מאוד שיווצר מרחב נוחות בין עורך הדין ללקוח, שהלקוח ירגיש נינוח לחשוף בפני עורך הדין את כל הנתונים וההתלבטויות וייעזר בידע המקצועי שלו לטובתו.
  ככל ומדובר באנשים מבוגרים, סבלנות, רגישות ואמפטיה הם הכרחיים. המבוגרים איטיים יותר ולעתים צריכים זמן כדי לארגן המחשבות ולדבר עו"ד חסר סבלנות עלול לדחוק ולגרום לכך שמשהו חשוב לא ייאמר.
 1. יושר ואמינות – נדמה לי שאת הקריטריון הזה לא צריך להסביר, הדבר האחרון שאתה צריך הוא להיות מודאג האם עורך הדין אומר לך אמת? והאם הוא מעדיף דרך מסויימת בגלל אינטרס שלו. עיסקה עם מישהו ובוודאי עסקה ארוכת טווח כמוה כיצירת שותפות, נסיון החיים שלנו ושל אחרים סביבנו מלמד ששותפות עם אנשים לא ישרים ואמינים גם אם נראית מבטיחה ומפתה מסתיימת לרוב במפח נפש גדול.
 2. מחיר – כן גם המחיר חשוב וגם לגבי המחיר כדאי וצריך לשאול שאלות ולהבין מה הוא כולל, כי יש בעלי מקצוע שיתנו הצעה קוסמת בכדי "לשים רגל" ואחר כך תגלו שהמחיר משתנה כי אינו כולל את זה ואת זה.
  למשל: בד בבד עם יפוי כוח מתמשך מומלץ לעשות הנחיה או מינוי מיופה כוח לפי חוק החולה הנוטה למות. האם המחיר כולל את השירות הזה או לא?

קיצורו של דבר, צרכנות נבונה מחייבת שקילת שיקולים רבים ולא רק מחיר.

לגבי התארגנות בקבוצות ומכרזים, הרעיון על פניו קוסם, הבעיה היא שהוא מאלץ את בעלי המקצוע להתחרות ולתת הצעות זולות כדי לזכות, ומי שירצה לזכות יוריד לפעמים את המחיר עד לגבול הרווח שלו. להפסיד אף אחד לא אוהב ולכן מי שזכה במכרז במחיר זול מאוד ישתדל באופן טבעי לתת מינימום שירות כדי למקסם רווחיו.

קבוצות הרכישה בנדל"ן שפרחו בארץ הוכיחו במקרים רבים שהזול יוצא יקר. רבים מרוכשי הדירות במסגרת קבוצות רכישה שלמו בסופו של דבר יותר מאשר לו רכשו דירה ישירות מקבלן.

דבר חשוב נוסף, לקבל המלצות מאנשים שנחשבים אמינים או לבקש המלצות לגבי עורך הדין ולבדוק.

אני כמי שניצב בצד השני, רואה בכל לקוח הנכנס למשרדי שותף לדרך, אני רואה ביחסים עם לקוח דבר מתמשך, אני רואה בעיסוק שלי ייעוד המטרה היא לסייע ללקוח להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורו גם אם אינה הטובה ביותר עבור ארנקי. ישנם לקוחות ההולכים איתי עשרות שנים ולמרות הפסקה בת 12 שנים מהשוק הפרטי לטובת עבודה כיועץ משפטי בבזק, חזרו להיעזר בשירותיי כשחזרתי לשוק הפרטי.

גילוי נאות, הם כנראה חזרו גם בזכות המחיר, אבל לא רק.

לסיכום, בכל תחום בחייכם, אל תבחרו רק לפי מחיר, תבחרו את הטוב ביותר עבורכם לאחר שתחליטו מה הקריטריונים שלכם ותבדקו מי עומד בהם הכי טוב.

ואם מעניין אתכם מה אחריתו של דבר, לאותה קבוצה הגשתי הצעה ומחאה לצידה, בשוק הפרוע שהתפתח אני מאמין שתהיינה הצעות זולות יותר, אני באמת מעומק ליבי מקווה ומאחל שלצידן יהיה גם שירות מקצועי טוב ואיכפתי (גם שילוב כזה יכול להיות).

חיים נוימן, עו"ד

  שם *

  דואר אלקטרוני

  טלפון

  ההודעה