כותרת העלון קצת מקטינה! כאב הראש מיחסי ממון הוא רק ענף אחד בעץ גדול, יצרן כאבי ראש עצומים ומשברים קשים בחיינו עלי אדמות, עץ היחסים. כל אינטראקציה בין בני אדם יוצרת יחסים, אלו יחסים מסוגים שונים יחסי מרות, יחסי משפחה, יחסי זוגיות , יחסי עבודה ועוד ועוד. יחסים כרוכים בתקשורת שהיא כנראה יתרון וגם חיסרון גדול ביותר של בני המין האנושי.

התקשורת הינה מצד אחד הכלי באמצעותו חברו בני האדם לקבוצות גדולות ויצרו ערים ומדינות, כבשו ללא עוררין את כדור הארץ והפכו לשליטיו הבלעדיים, יש יאמרו האכזריים.

מצד שני, התקשורת היא יצרן הבעיות מספר אחד של בני האדם. תקשורת היא אומנות שמעטים מאוד התמחו בה ולמדו אותה, רובנו מתנהלים על טייס אוטומטי, אבל בניגוד לצפי לגבי מכוניות אוטונומיות, אנו איננו מתואמים זה עם זה ולפעמים מדברים בשפות שונות לחלוטין, וכך נוצרים משברים, מריבות וסבל עצום לנו ולסובבינו.

בעיות בתקשורת הניעו מלחמות בין עמים וגם בני בני אדם יחידים.

דומה שככל שהיחסים קרובים יותר חוסר התיאום בתקשורת יוצר בעיות כואבות יותר, כך הדבר ביחסי הורים וילדים וכך גם בנושאי זוגיות.

נחזור לעץ היחסים, אחד מענפיו הוא ענף הזוגיות, ענף זה עבר בעשורים האחרונים מהפכה שלא לומר רעידת אדמה שיצרה עולם חדש, מעולם פשוט בו מערכת יחסים של זוגיות משמעה גבר ואשה נשואים.

היו יחסים אחרים גם לפני מאות שנים, אבל מערכות המשפט לא הכירה בהם. המהפכה הביאה למצב בו לצד מערכת יחסים זוגית של זוג נשוי נוצרה מערכת זוגית המוכרת על ידי המשפט הישראלי והיא מערכת היחסים של ידועים בציבור. ידועים בציבור היא היום צורת זוגיות מוכרת ולגיטימית של זוגות רבים בישראל. לא נעמוד פה על הגורמים לעליית מוסד הידועים בצבור, העלייה הזו לוותה בקשיים רבים אבל צעד צעד התקדמה עד שהגיעה למצב היום.

לא נסקור פה את תתי הנושאים של זוגיות להט"בים שגם היא צמחה מאותה רעידת אדמה תפישתית ויצרה סוגי משפחות אחרים. במאמר זה אתמקד בידועים בציבור ובמה שחשוב לדעת ולהעביר הלאה ביחס אליהם.

אני מרצה כבר שנים על צוואות וירושות ובהרצאות עומד על מעמדם של ידועים בצבור ועל חובתם לעשות שני מסמכים משפטיים הכרחיים: צוואה והסכם יחסי ממון/חיים משותפים. פעם אחר פעם אני מופתע כאשר ההרצאה מסתיימת וניגשים אליי זוגות החיים יחד שנים מספר ואשר לא עשו את שני הדברים כאחד.

גם הסכם יחסי ממון וגם צוואה – גם וגם – חובה !

ניגש אליי זוג צעיר ונחמד אחרי הרצאה וסיפר לי שהם ערכו ביניהם הסכם יחסי ממון וחשבו שבזה הם הגנו על ילדיהם מסיבוב א', כך שהרכוש שצברו יישמר לילדיהם. ורק בהרצאה שמעו והבינו שהם חייבים לעשות צוואה.

למה הם חייבים? הרי לדבריהם עשו הסכם שקובע שהרכוש של כל צד נשאר שלו. אמרתי חייבים והתכוונתי לזה. חייבים !!!!

חוק הירושה קובע כי בהיעדר צוואה – יורשיו של אדם הם בן זוגו וילדיו.

"בן זוגו" נאמר, הפסיקה חזרה וקבעה את ההלכה: בן זוגו אינו בהכרח מי שנשוי לו או לה אלא מי שעומד בשורה של מבחנים ונקבע כי הוא בן זוגו. בקיצור מי שחיים יחד עשרות שנים כזוג לכל דבר הוא בהחלט בגדר בני זוג לפי חוק הירושה, אבל גם מי שחי יחד הרבה פחות עשוי או עלול להיות מוגדר ככזה. לכן מי שעשה רק הסכם יחסי ממון או רק צוואה וישן בשקט, כדאי שיתעורר מהר ויפעל.

גם הסכם יחסי ממון כשלעצמו אינו סוגר עניין לחלוטין, כי ההלכה המשפטית קובעת שלא די בזה שבני זוג הצהירו שהינם מעוניינים בהפרדה רכושית, השאלה היא האם נהגו תוך הפרדה רכושית? אם בני הזוג גרו בדירה שנכתב בהסכם שהיא רק של אחד מהם ולקחו הלוואה לחשבון משותף ובכספים שיפצו את הבית ומאותה הלוואה גם החזירו כספים יחד, אז למרות ההסכם בית המשפט למשפחה יבחן בהגיע היום איך נהגו הצדדים בפועל ואם יתברר כי בניגוד להסכם פעלו אחרת מה שיקבע הוא פעולתם בפועל.

אם לא די בכאבי הראש בין בני הזוג בא האח הגדול ומוסיף לכאב הראש. האח הגדול, שלטונות המס, רואים בידועים בצבור תא משפחתי אחד לצורכי מיסוי. ולכן אם אתם ידועים בצבור ולכל אחד מכם דירה נפרדת שהיא דירתו היחידה, לכאורה,לפי החוק בישראל כל אחד מבני הזוג יכול לבקש ולקבל פטור במכירתה. כתבתי : "לכאורה", האמת היא שהאח הגדול, אינו אותו אח גדול מגונן שאולי חלמתם עליו.

אותו אח גדול רואה בכל אחד מכם בעל שתי דירות מבחינתו שלך שלה ושלה שלך, כמוכם כזוג נשוי שיש לו שתי דירות, להם אין פטור במכירת אחת הדירות וגם לכם אין. זו סיבה טובה מאוד לזוג כזה לרוץ ולעשות הסכם ויותר חשוב מזה לקיים אותו בפועל, כי שלטונות המס אינם כה תמימים. ההיפך הוא הנכון. אתם בעיניהם חשודים עד שתוכיחו אחרת, לכן עליכם לדאוג מראש להפרדה ולשמור על כל מסמך המתעד את ההפרדה.

לא הייתי רוצה להיות הגורם לגל פרידות של ידועים בצבור. נכון יש עם זה כאב ראש, אבל ניתן למנוע את כאב הראש בהתנהלות נכונה. מעבר לזה לא הכל רכוש ולא הכל משפט,יש גם חברות ורומנטיקה ופרגון ושותפות שערכם לא יסולא בפז.

כנאמר: "טוֹבִים הַשְּׁנַיִם מִן הָאֶחָד, א שֶר יֵש לָהֶם שָכָר טוֹב בַ עמָלָם. כִי אִם יִפֹּלוּ, הָאֶחָד יָקִים אֶת חבֵרוֹ, וְּׁאִילוֹ הָאֶחָד שֶיִפוֹל וְּׁאֵין שֵנִי לַ הקִימוֹ. גַם אִם יִשְּׁכְּׁבוּ שְּׁנַיִם וְּׁחַם לָהֶם וּלְּׁאֶחָד אֵיךְ יֵחָם.

וְּׁאִם יִתְּׁקְּׁפוֹ הָאֶחָד, הַשְּׁנַיִם יַעַמְּׁדוּ נֶ גְּׁדּוֹ וְּׁהַחוּט הַמְּׁשֻׁלָש לאֹּ בִמְּׁהֵרָה יִנָתֵק." (קהלת ד, ט-יב).

    שם *

    דואר אלקטרוני

    טלפון

    ההודעה