שלום וברכה ושנה טובה.

שמח להגיש לכם ניוז לטר המתוכנן להיות חודשי. הניוזלטר יכלול מאמר קצר בנושא נבחר ואתם מוזמנים לבקש מאמרים בנושאים מסויימים מהנושאים בהם עוסק המשרד. כמו כן , אביא עדכונים קצרים וחשובים מעולם המשפט בעיקר בתחומי העשיה של המשרד, אבל מדי פעם גם מעולם המשפט בכללו.

ככל ותהיינה לכם הצעות /בקשות אשמח לשמוע מכם.

מאחל לכם קריאה מהנה ומשכילה

חיים נוימן, עו"ד

 

נעים להכיר – יפוי כוח מתמשך !

רבים וטובים שאלו אותי לאחרונה על יפוי כוח מתמשך ולכן אני מוצא לנכון להביא לפניכם הסבר כללי על יפוי הכוח המתמשך.

מניח שכולכם מכירים מחייכם את הצד האפל של החיים, כולנו חווים, באמצעות בני משפחה קרובים או חברים אהובים מצבים בהם האדם מאבד את היכולת לקבל החלטות(דמנציה, תאונות קשות, מחלות רעות הפוגעות ומכבות אט אט יכולות גופניות וקוגנטיביות – לא עלינו ולא עליכם).

הפתרון הקלאסי למצב כזה היה מינוי אפוטרופוס (בכל שנה התמנו בישראל לפי הנתונים שעד שנת 2016 כ10,000 אפוטרופסים מדי שנה).

פתרון שהיה כרוך בהגשת בקשה לבית המשפט שנעשתה לפעמים בלחץ גדול בשל צורך רפואי דחוף.

בכל המצבים הללו לאדם עצמו לא הייתה זכות ויכולת להביע את עמדתו. כך נוצרו מצבים בהם יכול היה להתמנות לאפוטרופסו של אדם מישהו שאותו אדם לא היה רוצה שיתמנה אפוטרופסו לו יכול היה לומר את דעתו.

עולמנו הוא מהרבה בחינות מתקדם בצורה חיובית לעומת העבר, כזהו המצב בהתייחסות למוגבלויות. בעולם נחתמו אמנות בינלאומיות כמו אמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות, אליה הצטרפה ישראל בשנת 2007  וגם ואמנת האג להגנה בינלאומית על מבוגרים משנת 2000. גם בארץ נחקק חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ"ח-1998.

ממצב בו החברה הסתכלה על אוכלוסיות אלו בפטרונות כעל  מי שזקוקים לסעד כשהמדינה היא שקובעת חד צדדית מה טוב לאותה אוכלוסיה עברנו למצב בו הדגש הוא על כבוד האדם וזכויותיו והכרה בו כשווה לכל אדם אחר מבחינת זכויותיו.

הגישה הזו שמה את אותם אנשים ואת זכויותיהם במרכז.

מתוך גישה זו וגם בשל הסרבול שבצורך לפנות לבית המשפט ולבקש מינוי אפוטרופוס והצורך לדווח בכל חצי שנה לאפוטרופוס על כל הפעולות שנעשו ברכוש החסוי, נולד הצורך בכלי חדש שיאפשר כניסה מהירה וקלה יותר לתפקיד וגם מתן זכות לכל אדם להביע דעתו לגבי מה שיהיה בעתיד אם חלילה לא יוכל להביע דעתו.

יפוי הכוח המתמשך הוא מסמך בו קובע האדם מי ינהל, או ינהלו, את ענייניו ויקבל עבורו החלטות במספר מישורים :

 • רפואי
 • רכושי
 • אישי

יפוי הכוח הזה נכנס לתוקף כאשר רופא מומחה מכריז על מיפה הכוח כמי שאינו יכול עוד לדאוג לענייניו.

מיפה הכוח יכול גם לתת הוראות בכתב ומראש למיופה הכוח כיצד עליו לנהוג בעניינים מסויימים. למשל- אם הוא תורם לגוף מסויים או תומך כספית באדם מסויים יכול להורות שמיופה הכוח לא יפסיק את אותה תרומה או תמיכה.

למיפה הכוח יש אפשרות למנות מעין מפקח מטעמו על מיופה הכוח בכדי שעוד עין תפקח על הנעשה בזמן שהוא כבר לא יוכל לעשות זאת.

לסיכום – יפוי הכוח המתמשך הוא כלי נוסף המאפשר שליטה שלנו על מצב בו לא נוכל להביע דעתנו, מובן שלא יכולתי במאמר קצר זה לסקור את כל פרטי הפרטים ביחס ליפוי כוח מתמשך, מכיוון שהוסמכתי ליפוי כוח מתמשך (רק עו"ד שהוסמך יכול לעסוק ביפוי כוח מתמשך).

 אשמח להסביר את הנושא לכל מי שיפנה אליי.

לקריאה נוספת בנושא>>

 

מה חדש ?

 • מלחמת התמ"א בר"ג – בית המשפט המינהלי במחוז ת"א קבע כי החלטת הועדה המקומית בעיריית רמת גן כי "מכאן ואילך החלטות בעניין תמ"א 38 בעיר יצטרכו אישור חריג" מבוטלת, מכיוון שהתקבלה בחוסר סמכות ולא מתיישבת עם מטרת תמ"א 38 שהיא הצלת חיי אדם.
 • נדחתה טענה של הורים שדירה הרשומה על שם בנם היא שלהם ושנרשמה על שמו רק כדי לחסוך מיסים, הדחיה בגלל שבהליך משפטי אחר האב טען שהדירה נרכשה בעיקרה מכספי הבן, לכן האב הושתק מלהעלות טענה הפוכה. חיים ומוות והפסד במשפט גם, ביד הלשון !!

  שם *

  דואר אלקטרוני

  טלפון

  ההודעה