העולם התהפך לנו ככה ביום בהיר אחד, התמונות של הצבא הסיני ברחובות אוטם בתים נראו לנו לפני כמה חודשים כמו משהו מרוחק ומנותק, גם צילומי האנשים עם מסיכות שונות ומשונות בסך הכל הזכירו לנו סרטי מדע בדיוני, הכל נראה כל כך רחוק.

והנה מקץ 3 חודשים זה כאן וזה אנחנו, איפה הביטחון והבילויים וחגיגת הטיסות לחו"ל הכל נעלם כבמטה קסם. פתאום שכנים שפעם עצרו ודברו חולפים במהירות , רחוקים וצמודים לקירות. אחרי שכמה בקרים התעוררתי וגיליתי שלא מדובר בחלום הפנמתי שזו המציאות החדשה.

נתקלתי בכמה פוסטים בפייסבוק שמדברים על עריכת חשבון נפש, על לקיחת זמן הבית שניתן לנו כמתנה וכזמן לעשות ניקוי רוחני.
האמת שבינתיים אני עובד במשרה מלאה מהבית לכן לא ניסיתי, אבל עלה בי רעיון שאם כבר עושים חשבון נפש אולי זה הזמן לעשות חשבון נפש משפטי.

בחיי היום יום במסגרת התכונה האנושית הקרויה דחיינות, ישנו גם פרק הקרוי דחיינות משפטית. מי שמכיר את הספר " 7 הרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד", של סטיבן קובי, יודע שהדחיינות גורמת הרבה פעמים לכך שדברים שמוסכם עלינו שהם חשובים יידחקו משבוע לשבוע מפני משימות דחופות. חלקן משימות לחלוטין לא חשובות אבל נדחפו לראש הרשימה בתור דחופות (סוג של "אני רק שאלה") וכך משימות חשובות מאוד שלנו מוצאות עצמן דחוקות ומבויישות בקרן זוית ולא מגיעים אליהן לעולם.

בלונה פארק בתל אביב היה פעם מתקן שנקרא קיר המוות. שני אופנועים דוהרים בתוך זירה עגולה על הקירות, הכרוז היה מכריז "קיר המוות", שני אחים מיוון רוכבים על אופנועים על קיר חלק וגבוה, אל תגידו מחר, פן יהיה מאוחר" . ולמי שצריך תזכורת – שימו לב לצילום על כריכת האלבום, שלמה ארצי בזירת קיר המוות.

למרבה השמחה האחים הצליחו בכל יום לסיים את המופע ללא תאונה, אבל הסיכון היה שם לפני כל מופע, כאלו הם החיים, כפי שנוכחנו לאחרונה, הם יכולים לטמון בחובם הפתעות לא צפויות ותפניות חדות בעלילות חיינו.

אתם מן הסתם מסוקרנים במה מדובר ?
1. בצוואות
2. בהסכמי יחסי ממון
3. התייעצות לגבי הורשה או מיסוי מקרקעין
4. בהסדרת השאלה מי יטפל ברכושכם או יקבל החלטות לגביכם אם תיקלעו לנבצרות
5. הבטחה שלא יאריכו לכם חיים של סבל.

בחרתי 5 תחומים מתחומי עיסוקי המצטיינים בדחיינות, אני מאמין שהדחיינות חולשת על עוד נושאים משפטיים.

צוואות
צוואות מפגישות אותנו עם המוות (טפו, טפו,טפו). מי מאיתנו רוצה לעסוק במוות?
הגיע אליי פעם לקוח וקיבל הסבר על צוואה , בסופה של הפגישה החליט לעשות, הסברתי לו שצריכים שני עדים בוגרים ושאני מעדיף שהעדים יהיו מכריו ולא אני ומזכירתי. מיהר הבחור להודיע בגאווה : "חיים, יש לי הרבה חברים, אין בעיה אני אבקש שניים מהחברים שלי". אחרי כמה ימים הוא מצלצל אליי ובקולו אני מזהה מבוכה. " תשמע, דיברתי עם כמה חברים כולם אמרו שיחתמו לי ערבים על מה שאבקש, אבל על צוואה הם לא מוכנים לחתום", "למה?" שאלתי , "בגלל עין הרע" השיב, "הם פוחדים מעין הרע".
זו אולי אחת הסיבות לדחיינות, אבל יש כנראה סיבות אחרות, אנחנו רגילים להיות ולחיות וקשה לנו לחשוב שאנחנו הבריאים ושלמים יכולים מחר לא להיות כאן יותר, זה בלתי נתפס ולכן, העיסוק בזה ובצוואה המטפלת במה שיקרה אחריו, נדחית כי יש דברים אחרים "דחופים" לטפל בהם.
כולנו מכירים מצבים שבני אדם חלו במחלה סופנית וכאשר ידעו שימי חייהם קצובים השתנה כל סדר העדיפויות שלהם.תיאוריות רוחניות רבות מנחות לחיות כל יום כאילו הוא יומך האחרון, ובהתאם לזה לקבוע סדרי עדיפויות.
מטרת עריכת צוואה היא בראש ובראשונה להביא את רצונות והעדפות המצווה לידי ביטוי. מעבר לזה אמירה ברורה של מצווה יכולה למנוע ויכוחים עתידיים בין יורשים. כאשר יש יותר מדירה אחת צוואה נכונה יכולה לחסוך מיסים בסכומים לא מבוטלים מהיורשים.
צוואות, הן בעלות חשיבות עצומה ויכולות לחסוך אי נעימויות בין קרובי משפחה , וכספים .
אם אתם בזוגיות שניה חובה שתהיה לכם צוואה אלא אם אתם מעוניינים שבן הזוג השני יירש לפחות את מחצית רכושכם.
אם יש לכם יותר מדירה אחת כדי להקטין סיכון המיסוי.
אם אתם רוצים הוריש בצורה לא שוויונית
אם נתתם למי מילדיכם סיוע גדול בחייכם ואתם רוצים שזה יובא בחשבון בהורשה.
אם יש לכם ילדים מיוחדים שצריכים ויצטרכו סיוע מיוחד.
ועוד ועוד.

הסכמי יחסי ממון
הסכם זה רלוונטי לזוגות נשואים ולזוגות לא נשואים כאחד, מדובר לפעמים בכספים או ברכושים בהיקפים גדולים מאוד ולפעמים כל מה שצבר האדם בחייו מועמד בסיכון, במיוחד אם הוא מעוניין להשאיר הרכוש לילדים מסיבוב קודם.
"לא נעים לי ", זו הסיבה המונעת מרבים וטובים להעלות את הנושא על שולחן הזוגיות שלהם. אכן, יש בהעלאת הנושא פוטנציאל נפיץ שהצד האחר יראה בזה חוסר אמון בו וביושרו, הבעיה שהנסיון האנושי מוכיח שדברים משתנים וזוג יונים מאוהבות עלול להפוך לזוג זאבים חושף שיניים אכזרי ונשכני.
איני מקל ראש, המארג הזוגי הוא מארג עדין. יחד עם זאת, אנחנו חייבים לשמור על אסרטיביות בכל מישורי חיינו, חייבים להעלות נושאים מסוג זה בעדינות, אבל חייבים.
למה חייבים?
א. ידוע בצבור הוא בן זוג כהגדרתו בחוק הירושה וכאשר יש ילדים הוא יורש מחצית מרכוש בן/בת זוגו.
ב. גם עריכת צוואה לא פותרת את פוטנציאל הבעיה, כי בן זוג יכול לטעון כי מחצית מרכוש בן זוגו שייך לו מכוח היותו בן זוג ("חזקת השיתוף").
ג. במקרה של פירוד רצוי להגן על רכושכם מפני מצב שהוא עוזב אתכם יחד עם בן/בת זוגכם לשעבר.
את הנושא הזה של הגנה על הרכוש ניתן לפתור באמצעות הסכם יחסי ממון, ואין להמתין.
ממתי נחשב מישהו לבן זוג/ידוע בצבור? שאלה קשה ולא פשוטה וקצרה היריעה בעלון זה . בעיקרון כאשר הקשר נכנס למסלול קבוע ,לאחר שלב הגישושים, מי שיש לו כספים ורכוש כדאי שיתחיל לקדם את הנושא ורצויה חתימה כזו כבר בתחילת הקשר.

התייעצות לגבי הורשה או מיסוי במקרקעין
טעויות רבות בהורשה או בהבנת המצב מבחינת מיסוי מקרקעין עלולות להביא להפסדים כספיים גדולים.
הבעיה שאת עורכי הדין שמים פעמים רבות האחרונים בשרשרת העיסקה. קודם מתייעצים או מבטיחים ירושה לכל מיני גורמים ואז מגלים שיש בעיה וצריך לשנות. או קודם חותמים זכרון דברים ואז באים לעורך הדין "רק תכין לנו הסכם לחתימה"
כל עיסוק או עיסקה בזה מחייבת התייעצות עם איש מקצוע לפני או בתחילתה "סוף מעשה במחשבה תחילה" נכון מאוד!!
למשל: קרה לי מספר פעמים שחסכתי ללקוחות עשרות אלפי ש"ח על ידי תזמון מכירת הנכס, כך מי שמימון רכשת דירתו נעשה ברובו בכספי ההורים כמוהו כמקבל הדירה במתנה ומכירה על ידו לפני חלוף 4 שנים עלול להביאו לתשלום מס שבח.
גם את ההורשה אפשר לכוון כך שיקטן סיכון המיסוי, זה מצריך פגישה עם עוה"ד ופריסת התמונה המלאה בפניו, עורכי הדין המנוסים כבר ידעו לשאול את השאלות הנכונות ולתת את ההנחיות או העצות הנכונות.

יפוי כוח מתמשך
כולנו מכירים אנשים שנפגעו בתאונות דרכים ,נשארו בחיים אך הפכו תלויים או שבמהלך החיים הידרדרו למצב דמנטי כזה או אחר.
לכולנו העדפות יש סביבנו אנשים שאנו אוהבים וסומכים עליהם ויש כאלו שאנו סלדים מהם או לא מאמינים בהם או להם ולא היינו רוצים שיהיה להם חלק באחריות עלינו ועל רכושנו.
סביר שלו ניתנה לנו בחירה היינו מעדיפים להחליט מי יהיה האחראי במקרה שאיננו בשליטה ובהבנה , המצב עד לא מזמן היה שבית המשפט היה קובע מי יהיה אפוטרופסו של אדם כזה , האדם עצמו כבר היה במצב שדעתו לא יכולה הישמע ולפעמים כשבני משפחה היו רבים היה בית המשפט ממנה אפוטרופוס מטעמו , לפעמים זר לחלוטין.
מצב זה השתנה עם כניסתו לתמונה של יפוי כוח מתמשך. כלי משפטי חדש ונוסף המאפשר לנו להחליט כאן ועכשיו ולהביע דעתנו שתישמע בעתיד כאשר אנו חלילה, לא נוכל להשמיע.
גם בנושא זה יש מגמה של גרירת רגליים, כי זה לכאורה, עתידי ורחוק, אבל בחיים למדנו כמה נכון המשפט :"האדם מתכנן ואלוהים או צוחק" או כפי שכתוב במקורותינו : "רבות מחשבות בלב איש ועצת ה' היא תקום"(משלי יט, כא).
לכן חשוב מאוד , לא להתעצל לקום ולעשות ובימי מגיפה כמו זו המשתוללת כאן, יפה שעה אחת קודם.

מניעת הארכת סבל
מזה שנים, ישנו מענה שמהווה במידה מסויימת תחליף להמתת חסד.
המתת חסד אסורה בישראל.
יחד עם זאת, יכול כל אדם לבחור עד כמה הוא מוכן לסבול ולקבוע בהנחייה לרופאיו העתידיים כי הוא מורה שלא לחברו למערכות הנשמה /הזנה או החייאה במצבים מסויימים.
הבחירה נעשית על ידי מתן הנחייה מקדימה או מינוי מיופה כוח שיהיה המחליט במקומו, הנחייה זו נשלחת למשרד הבריאות ותקפה ל5 שנים.
נדמה לי שכל מי שדיברתי אתו בנושא הסכים שיש חיים שמוטב לא לחיות אותם חיים שעיקרם סבל(לאדם ו/או לסביבתו הקרובה) ומוכרים לכל באי המחלקות הסיעודיות בבתי האבות ובבתי החולים.
כמה מאיתנו שלחו הנחיות מקדימות המבטאות רצונם זה למשרד הבריאות ? מעטים מאוד.
גם זה כקודמו עניין שאנו נוטים להאמין לולקוות שאינו רלוונטי לנו בתקופה הקרובה, אבל ראו את סיום הנושא הקודם, איננו שליטי חיינו ואיננו יודעים מה צופן לנו העתיד ולכן רצוי לא להמתין אלא לפעול ויפה שעה אחת קודם.

לסיכום
כל אלו נושאים שיכולים לחרוץ גורלות, למנוע מלחמות אחים ומלחמות קרובים וכעסים ואולי עם תכנון נכון לחסוך עוגמות נפש מיסוייות מכם או מצאצאיכם, והכי חשוב להביא את רצונותיכם למימוש.
אסיים במאמר שכולכם מכירים , המאמר של חז"ל "אם אין אני לי מי לי? וכשאני לעצמי מה אני ? ואם לא עכשיו אימתי?"

אז חברים , עכשיו כשהקורונה ימ"ש נתנה לנו פסק זמן מהחיים, הגיע הזמן לפעול. בעידן האינטרנטי אין בעיה לתקשר ולהעביר נתונים ומסמכים , האפוטרופוס הכללי הקל עלינו ומאפשר החתמה מקוונת בשידור וידאו על מסמכי יפויי כוח מתמשכים, ולשכת עורכי הדין התירה אימות תצהירים בוידאו קונפרנס, אז זה הזמן לטפל בעניינים הללו כאן ועכשיו.

מאחל לכולכם שתצאו מן הסגר בריאים ושלמים ומחוזקים בגופכם ובנפשכם. נצלו את הימים הללו לחשבונות נפש בכל תחומי החיים, קיבלנו לימון הבחירה בידינו אם ליבב על מר לימוננו או להנות מלימונדה צוננת וטעימה. (וגם זה רעין לימי הסגר, הכנת לימונדה).

ואם לא עכשיו אימתי ? אני אשמח לעמוד לרשותכם, ולעזור לכם לסיים את הסגר בידיעה שניצלתם את הזמן לטיפול במשימות חשובות.

נתראה בימים הטובים שיבואו

חיים נוימן

    שם *

    דואר אלקטרוני

    טלפון

    ההודעה