שלום חברים!

הנושא הפעם שיקים והגבלת חשבונות, גם אם לא נוגע לכם ישירות, ידיעה יכולה לסייע לכם לייעץ לאחרים. ומילה בסיום על חשיבות יפוי כוח מתמשך.

פנקסי שיקים, מוצר שהולך ונעלם אט אט מנוף חיינו, התשלומים המהירים והמקוונים תופסים את מקומו ודוחקים אותו הצידה, וטוב שכך, יש לקידמה צדדים חיוביים רבים הגם שלצידם גם תוצאות פחות מלבבות.

השיק משמש אותנו לביצוע תשלומים שונים ונותן למקבל איזשהו ביטחון שיש לו נייר מכוחו יוכל לתבוע את כספו ואת עלבונו אם הנייר הזה לא יכובד.

כשהתחלתי לעבוד כעורך דין לפני כ-30 שנים המסחר התנהל בחלקו הארי בשיקים או בשמם העממי צ'קים. עורכי דין רבים התפרנסו מתעשיית השיקים החוזרים וכך גם רבים מעובדי ההוצאה לפועל והרשמים.

אני אישית משתמש היום בשיקים רק לתשלום דמי שכירות וועד בית.

סעיפי חוק מיוחדים לשיקים מצויים בפקודת השטרות, השם "פקודת" מעיד על כך שמדובר בירושה שקיבלנו מהמשפט המנדטורי שלפני קום המדינה.

בנוסף לחוק הזה – יש חוק נוסף ומיוחד שנועד לטפל במקרים של שיקים ללא כיסוי – חוק שיקים ללא כיסוי.

עצה חשובה: נתת שיק? תדאג שיהיה לו כיסוי! יש חשש שלא יהיה כיסוי? צלצל ובקש ממקבל השיק לא להפקידו, עד שתהיה יתרה מתאימה.

למה ?

קודם כל התנהגות בסיסית, משהו השתבש, אל תצפה לניסים, צא מתוך הנחה שניסים לא יקרו ומנע עוגמת נפש וכעס עליך. מעבר לזה חושב שמחזיק השיק יכבד אותך מאוד אם תקדים ותפנה אליו.

היו מקרים שלקוחות צלצלו ובקשו כיבדתי והשיק תמיד נפרע אחרי שאשרו להפקיד, כיבדתי בקשתם וזה השתלם וממני נמנעו ההפתעה ועוגמת הנפש שבחזרת שיק. כמובן שיש גם נוכלים שיתנו שיק ולא יתכוונו שיכובד, אבל מנסיוני הם ממש מעטים.

מה הסיכון למי שחוזרים לו שיקים?

אם יחזרו בתקופה של שנה יותר מעשרה שיקים הוא יוכרז לקוח מוגבל. ואין מה לבנות על היחסים הטובים עם הבנקאי זה לא תלוי בו כלל.

לכן אם מסתובבים שיקים שלכם ונקלעתם לבעיה בתזרים המזומנים בבנק והם עלולים לא להיות מכובדים, הקדימו והרימו טלפון ובקשו לא להפקיד ולהתחשב, עשו זאת כבר בשיק הראשון שעלול לחזור. פעמים רבות יכבדו אתכם על היותכם אחראיים וימנעו מהפקדה, מה שיאפשר לכם להתארגן.

מה זה אומר להיות לקוח מוגבל ?במשך שנה :

 • בנק לא יפתח לך חשבון
 • לא תוכל למשוך שיקים מהחשבון

נכון, היום זו סנקציה פחות נוראה כי אפשר להסתדר בלי שיקים, פעם זו יכלה להיות מכה קשה לעסק.

מי שמוגבל – מוגבל בכל הבנקים.

אם יש ללקוח המוגבל חשבון נוסף הוא יכול למשוך שיקים ממנו, הסנקציה היא על החשבון בו לא כבדו השיקים בלבד.

אבל צריך להיזהר לא להדרדר למעמד של מוגבל חמור.

מתי מוגדר מישהו כמוגבל חמור? בקרות אחד המקרים:

 • הוא הוגבל ביותר מחשבון אחד
 • כאשר ב 3 השנים לאחר תום שנת ההגבלה,שוב הוגבל.

על המוגבל החמור הסנקציות הן קשות יותר, הוא לא יכול להוציא שיקים משום חשבון. ומוגבלים כל החשבונות בהם הוא שותף או מיופה כוח.

כמובן שאם אתם שותפים עם אדם שהוגבל בהגבלה חמורה בחשבונות שלכם לא תיפגעו.

אזהרה : מכיוון שרבים וטובים מכניסים ילדיהם כשותפים ומיופי כוח, צריך להיות עירניים ואם הילד-שותף מוגבל מייד להחליפו ולהוציאו מהחשבון שמא יטעה או יסתבך ויהיה מוגבל חמור.

מובן שניתן לערער על קביעות הבנק ואם הבנק החזיר שיק שלטענתכם היה עליו לכבד ואתם גבוליים (חזרו לכם עשרה שיקים ולא 100) יש מה לעשות והיו מקרים שהגבלות של לקוחות בוטלו.

בקיצור חברים שיק זה מסמך רציני תשתדלו שככל התחייבות אחרת שלכם, שיהיה להבטחה שלכם שהשיק ייפרע כיסוי.

הערה לעניין יפוי כוח מתמשך :

יצא לי לאחרונה מספר פעמים לראות אנשים בדקה ה-90 רצים בענייני אפוטרופסות של הורה דמנטי שזקוק לטיפול רפואי פולשני, או במרוץ נגד הדמנטיות בנסיון לעשות יפוי כוח מתמשך.

תאמינו לי הלחץ שחווים קרובים אלו (ועורכי דינם), מצדיקים לחשוב ברצינות על הקדמת תרופה למכה.

נכונה כאן האימרה שאני אוהב לצטט:"אל תגידו מחר פן יהיה מאוחר"

יפוי כוח מתמשך זה כמו ביטוח למקרה חירום ויתן הרבה, הרבה, שקט, לקרובי אדם בשעה לחוצה להם ביותר.

יפוי כוח מתמשך זה לא עניין למבוגרים מאוד דווקא, לסיטואציה שאדם אינו יכול להביע רצונו, נקלעים אנשים גם בגילאים צעירים. ממליץ בחום להסדיר את העניין ויפה שעה אחת קודם.

מאחל לכם בריאות טובה ושנה טובה ושתהיה לכם שנה דבש בלי הגבלות ובלי מגבלות ושנזכה כולנו לבשורות טובות גם בענייני הקורונה המשתוללת והשלטון המקרטע.

 

 

  שם *

  דואר אלקטרוני

  טלפון

  ההודעה